وانیل در عطرسازی – Vanilla in perfumery

وانیل در عطرسازی – Vanilla in perfumery

وانیل در عطرسازی – Vanilla in perfumery

وانیل را همه از دسرها و شکر وانیلی می شناسند، اما دقیقا چیست؟ Vanilla از میوه های ارکیده وانیلی کوهنوردی به دست می آید. این گیاه از مکزیک سرچشمه می گیرد، جایی که قبلاً توسط آزتک ها برای طعم دادن به نوشیدنی های کاکائو استفاده می شد. امروزه Vanilla عمدتاً در اندونزی، ماداگاسکار، تاهیتی و چین رشد می کند. بزرگترین تولید Vanilla در حال حاضر از ماداگاسکار سرچشمه می گیرد.

این گیاه دارای گل های سبز مایل به سفید است که پس از 8 تا 9 ماه به میوه های رسیده تبدیل می شود. میوه این گیاه شبیه یک حبوبات بلند است. درست قبل از رسیدن میوه ها، برای رسیدن بیشتر به مدت 18 تا 34 ماه برداشت می شوند. به این ترتیب کریستال های Vanilla بوجود می آیند. آنچه ما به عنوان چوب وانیل می شناسیم، میوه های خشک / حبوبات از این ارکیده است.

شما انواع زیادی Vanilla دارید، اما در عمل فقط دو نوع آن در بیشتر صنایع طعم‌دهنده و رنگ‌آمیزی استفاده می‌شود.

– Vanilla planifolia که به آن بوربون وانیل نیز گفته می شود
– Vanilla tahitiensis که در مقادیر کمتر استفاده می شود.

Vanilla استوکجستولید وانیل طبیعی پرهزینه و تولید آن زمانبر است، همچنین به این دلیل که تولید نسبتا کمی (به گرم) دارد. این امر آن را به غیر از زعفران، ارزشمندترین گیاه دارویی می کند. دانشمندان 171 ماده مختلف Vanilla را تجزیه و تحلیل کرده اند. وانیلین و هلیوتروپین مهمترین این مواد از نظر عطر و کاربرد هستند. بیشترین Vanilla موجود در عطرها و عطرها اکنون مصنوعی است و معمولاً بیشتر از وانیل تشکیل شده است. مصنوعی ترین Vanilla از جریان های باقی مانده از تولید چوب/کاغذ ساخته می شود.

بوی آن چگونه است؟
بوی Vanilla شیرین، بالزامیک، تا حدودی تند و ملایم است.

چگونه استفاده می شود؟
وانیل طعم دهنده بسیار معروفی است که در غذاها استفاده می شود. به عنوان مثال می توان به محصولاتی مانند یخ، ماست، کاستارد و نوشیدنی ها اشاره کرد. Vanilla همچنین در بسیاری از کشورها به شیر خشک کودک اضافه می شود. بنابراین برای بسیاری از مردم رایحه وانیل نمایانگر خانواده و امنیت است. در عطرها Vanilla را بیشتر در عطرهای شرقی می توان یافت.
وانیل از میوه های ارکیده وانیلی کوهنوردی برداشت می شود. تولید Vanilla طبیعی پرهزینه و مصرف کننده زمانبر است، همچنین به این دلیل که تولید نسبتا کمی (به گرم) دارد. این امر آن را به غیر از زعفران ، ارزشمندترین گیاه دارویی می کند. بوی Vanilla شیرین، بالزامیک، تا حدودی تند و ملایم است

 

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *