چوب گایاک

چوب گایاک

چوب گایاک

Guava wood

چوب گایاک-Guava wood گایاک درختی است که به صورت وحشی در جنگل های آمریکای لاتین رشد می کند. در منطقه گران چاکو که بخشی از آرژانتین و پاراگوئه را پوشش می دهد، به وفور رشد می کند. شاخ و برگ های سرسبز و همیشه سبز گایاک از برگ های بیضی شکل کوتاه و سبز روشن است. این برگ ها گل های آبی کوچکی را پنهان می کنند که با گذشت زمان روشن می شوند و در نهایت سفید می شوند. میوه شبیه گیلاس زرد-نارنجی است و چوب معطر آن توسط پوسته ضخیم، صاف و خاکستری محافظت می شود.

چوب گایاک که در زبان اسپانیایی «پالو سانتو» به معنای «چوب مقدس» نامیده می‌شود، به‌طور سنتی به عنوان بخور استفاده می‌شود و برای پاکسازی جو و دفع ارواح شیطانی سوزانده می‌شود. اسانس چوب گایاکوم برای اولین بار در سال 1891 به بازار عرضه شد. در سال 1938 یک کارخانه تولید روغن در پایتخت پاراگوئه ساخته نشد. استفاده فشرده از این منبع در نجاری در آمریکای لاتین منجر به کاهش خطرناک درخت شد و در نتیجه، چوب گایاک در حال حاضر توسط CITES (کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه‌های در حال انقراض) محافظت می‌شود تا تجارت گیاه را تنظیم کند، مانند چوب گل سرخ.

از چوب بلوط سخت‌تر به نظر می‌رسد، این چوب اسانسی با رایحه‌ای شیرین، چوبی و شیری شبیه چوب صندل تولید می‌کند. همانند آمیریس، سن درخت نیز بر عطر اسانس آن تاثیر دارد.

Guaiac یک درخت است. از چوب و شیره (رزین) برای تهیه عصاره های دارویی استفاده می شود. مراقب باشید که چوب گایاک یا رزین گایاک را با روغن چوب گایاک اشتباه نگیرید.

مردم از چوب گایاک برای دردهای عضلانی و مفاصل (روماتیسم)، مشکلات تنفسی، اختلالات پوستی و سیفلیس استفاده می

 کنند. همچنین برای پیشگیری از نقرس استفاده می شود.

از چوب گوایاک در دهانشویه ها برای از بین بردن باکتری ها استفاده می شود.

در آزمایشگاه از رزین گایاک در آزمایش‌هایی برای یافتن خون پنهان در ادرار و مدفوع استفاده می‌شود.

چوب گایاک به عنوان یک طعم دهنده در غذاها و در روغن ها و چربی های خوراکی استفاده می شود.

موارد استفاده و اثربخشی

شواهد کافی برای رتبه بندی اثربخشی برای…

روماتیسم .
نقرس .
مشکلات ریوی
مشکلات پوستی .
سیفلیس _
در دهانشویه ها استفاده کنید .

شرایط دیگر .

شواهد بیشتری برای ارزیابی اثربخشی چوب گایاک یا رزین گایاک برای این کاربردها مورد نیاز است.

اثرات جانبی

به نظر می رسد چوب و رزین گایاک در مقادیری که در غذاها و در دوزهای دارویی کم یافت می شود برای اکثر بزرگسالان بی خطر هستند. دوزهای بالاتر می تواند عوارض جانبی از جمله اسهال و مشکلات معده و روده ایجاد کند. چوب گایاک و رزین گایاک نیز می توانند باعث ایجاد بثورات پوستی شوند.

اقدامات احتیاطی و هشدارهای ویژه

بارداری و شیردهی : در مورد استفاده از چوب گایاک و رزین گایاک در دوران بارداری و شیردهی اطلاعات کافی وجود ندارد. در قسمت ایمن بمانید و از استفاده خودداری کنید.
تورم (التهاب) : در صورت داشتن شرایطی که شامل تورم است از چوب گایاک یا رزین گایاک استفاده نکنید.

فعل و انفعالات

رتبه‌بندی تعامل لیتیوم : متوسط ​​در این ترکیب محتاط باشید. با ارائه‌دهنده سلامت خود صحبت کنید.
چوب و رزین گوایاک ممکن است اثری مانند یک قرص آب یا “ادرار آور” داشته باشند. مصرف چوب و رزین گایاک ممکن است میزان خلاص شدن بدن از شر لیتیوم را کاهش دهد. این می تواند میزان لیتیوم را در بدن افزایش دهد و منجر به عوارض جانبی جدی شود. اگر لیتیوم مصرف می کنید، قبل از استفاده از این محصول با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. ممکن است دوز لیتیوم شما نیاز به تغییر داشته باشد.

دوز

دوز مناسب چوب گایاک به عوامل مختلفی مانند سن کاربر، سلامتی و چندین شرایط دیگر بستگی دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی برای تعیین محدوده مناسب دوز برای چوب گایاک وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که محصولات طبیعی همیشه لزوماً بی خطر نیستند و دوز آن می تواند مهم باشد. حتماً دستورالعمل های مربوطه روی برچسب محصول را دنبال کنید و قبل از استفاده با داروساز یا پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *