لوازم آرایشی

لوازم آرایشی

لوازم آرایشی

لوازم آرایشی : اعمال بدن انسان برای زیبا کردن، حفظ، و یا تغییر ظاهر و یا برای پاک کردن، رنگ آمیزی، هماهنگی، و یا حفاظت از پوست، مو، ناخن، لب، چشم، دندان و یا…

قدیمی ترین لوازم آرایشی شناخته شده برای باستان شناسان در هزاره چهارم قبل از میلاد در مصر مورد استفاده قرار می گرفت. همانطور که بقایای آثاری که احتمالاً برای آرایش چشم و استفاده از مواد معطر استفاده می شد نشان می دهد. با شروع دوران مسیحیت، لوازم آرایشی در امپراتوری روم به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت.سرمه (ماده ای بر پایه سیاه چراغ یا آنتیموان) برای تیره کردن مژه ها و ابروها و برای برجسته کردن پلک ها استفاده می شد.

استفاده از رنگ

از رنگ سرخ برای قرمز کردن گونه ها استفاده می شد و از پودرهای سفید مختلف برای شبیه سازی یا افزایش شفافیت چهره استفاده می شد. روغن حمام به طور گسترده مورد استفاده قرار می گرفت و ساینده های مختلفی به عنوان خمیر دندان استفاده می شد. عطرهایی که در آن زمان مورد استفاده قرار می گرفتند بر اساس رایحه های گلی و گیاهی بودند. که توسط رزین های طبیعی به عنوان تثبیت کننده حفظ می شدند.

همراه با دیگر اصلاحات در فرهنگی، آرایشی و بهداشتی از بسیاری از اروپا با سقوط امپراتوری روم در قرن 5 ناپدید آگهی . تا قرون وسطی که جنگجویان صلیبی که از خاورمیانه بازمی گشتند ، لوازم آرایشی و عطریات را از سفرهای خود بازگرداندند، احیای دوباره اتفاق نیفتاد . لوازم آرایشی در اروپا در مقیاس وسیع در رنسانس دوباره ظاهر شد و ایتالیا (قرن 15 تا 16) و فرانسه (قرن 17 به بعد) مراکز اصلی تولید آنها شدند.

در ابتدا آرایش فقط توسط خانواده سلطنتی، درباریان و اشراف استفاده می شد ، اما در قرن هجدهم تقریباً تمام طبقات اجتماعی از لوازم آرایشی استفاده کردند. در دوران محافظه کار ویکتوریادر قرن نوزدهم، استفاده آشکار از لوازم آرایشی توسط جامعه محترم ایالات متحده و بریتانیا مورد بی مهری قرار گرفت. با این حال، زنان فرانسوی به استفاده از آرایش ادامه دادند و فرانسه در آن زمان در توسعه علمی و تولید لوازم آرایشی پیشگام بود.

پس از جنگ جهانی اول، هرگونه تعصب انگلیسی-آمریکایی نسبت به آرایش کنار گذاشته شد و محصولات و تکنیک های جدید ساخت، بسته بندی و تبلیغات لوازم آرایشی را در مقیاسی بی سابقه در دسترس قرار داده است.

آماده سازی های مراقبت از پوست

آماده سازی برای مراقبت از پوست خط اصلی لوازم آرایشی را تشکیل می دهد. گام اساسی در مراقبت از صورت، پاکسازی صورت است و صابون و آب همچنان یکی از موثرترین وسایل است. کرم‌ها و لوسیون‌های پاک‌کننده مفید هستند، اما اگر قرار است آرایش سنگین پاک شود یا پوست به صابون حساس باشد. ماده فعال آنها در اصل روغن است که به عنوان یک حلال عمل می کند و در یک امولسیون (مخلوطی از مایعاتی که در آن یکی به صورت قطرات در دیگری معلق است) با آب ترکیب می شود. کرم سرد، یکی از قدیمی‌ترین کمک‌کننده‌های زیبایی، در اصل از آب مخلوط شده و مخلوط‌شده از چربی‌های طبیعی مانند روغن خوک یا روغن بادام تشکیل می‌شد. اما آماده‌سازی‌های مدرن از روغن معدنی ترکیب شده با یک امولسیفایر استفاده می‌کنند که به پراکندگی روغن در آب کمک می‌کند. نرم‌کننده‌ها (کرم‌های نرم‌کننده) و کرم‌های شب، کرم‌های سرد سنگین‌تری هستند که برای تشویق عمل ماساژ در هنگام استفاده فرموله می‌شوند. آنها اغلب یک لایه ضخیم در طول شب روی صورت باقی می گذارند ، بنابراین از دست دادن آب از پوست در آن دوره به حداقل می رسد.
کرم ها و لوسیون های دست برای جلوگیری یا کاهش خشکی و زبری ناشی از قرار گرفتن در معرض مواد شوینده خانگی، باد، آفتاب و جو خشک استفاده می شوند. مانند کرم‌های صورت، این کرم‌ها عمدتاً با جایگزینی آب از دست رفته و گذاشتن لایه‌ای روغنی عمل می‌کنند تا از دست رفتن رطوبت بعدی را کاهش دهند در حالی که فرآیندهای طبیعی بدن آسیب را ترمیم می‌کنند.

فونداسیون، پودر صورت و روژ

کلاسیک پایه و اساس است محو کرم، که اساسا یک امولسیون روغن در آب است که شامل حدود 15 درصد اسید استئاریک (اسید چرب جامد)، بخش کوچکی از که صابونی است (تبدیل به یک فرم کریستالی) در سفارش به ارائه کیفیت درخشندگی چنین کرم‌هایی هیچ پوشش روغنی باقی نمی‌گذارند، اگرچه پایه‌ای یکنواخت و چسبنده برای آن‌ها ایجاد می‌کنندپودر صورت که وقتی روی فونداسیون گردگیری شود ظاهری مانند پوست هلویی ایجاد می کند. برای ارائه ویژگی های یک پودر صورت خوب به مواد زیادی نیاز است: تالک به پخش آسان آن کمک می کند. گچ یا کائولن به آن خاصیت جذب رطوبت می دهد. استئارات منیزیم به چسبندگی آن کمک می کند. اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم به آن اجازه می دهد تا پوست را کاملاً بپوشاند. و رنگدانه های مختلف رنگ می بخشد.

رنگ برجسته را می توان با ارائه کرد روژ، که برای برجسته کردن استخوان گونه استفاده می شود. نسخه مدرن تر رژگونه است که برای ترکیب رنگ بیشتر در صورت استفاده می شود. کیت های کوچک پودر صورت فشرده و روژ یا رژگونه معمولاً توسط زنان در کیف دستی خود حمل می شود.

آرایش چشم

آرایش چشم، که معمولا برای یک ماکیلاژ کامل (آرایش کامل) ضروری در نظر گرفته می شود، شامل ریمل برای تأکید بر مژه ها؛ سایه چشم برای پلک ها، در سایه های مختلف موجود است. و مداد ابرو وخط چشم برای مشخص کردن لبه های پلک. از آنجایی که لوازم آرایشی چشم در مجاورت یک ناحیه بسیار حساس استفاده می شود، بی ضرر بودن مواد ضروری است.

رژ لب

رژلب یک ماده آرایشی تقریباً جهانی است زیرا همراه با چشم، دهان یک ویژگی برجسته است و می تواند رنگ و بافت جذابی داشته باشد. رژ لب دارای پایه ای چرب است که به خودی خود سفت است و در عین حال هنگام استفاده به راحتی پخش می شود. رنگ معمولاً توسط رنگدانه – معمولاً قرمز، اما همچنین دی اکسید تیتانیوم، یک ترکیب سفید که روشنایی و پوشش می دهد، ایجاد می شود. از آنجایی که رژلب ها روی یک سطح حساس قرار می گیرند و در نهایت بلعیده می شوند، با بالاترین مشخصات ایمنی ساخته می شوند.

سایر لوازم آرایشی

آماده سازی مو شامل بدون صابون است شامپوها (صابون لایه ای روی مو می گذارد) که در واقع مواد شوینده معطر هستند. محصولاتی که در نظر گرفته شده اند تا به مو براق و بدن ببخشند، مانند اسپری های مبتنی بر رزین، برلیانتین ها و پومادها و همچنین لوسیون های مبتنی بر الکل. و نرم کننده های مو که برای درمان موهای آسیب دیده طراحی شده اند.آماده سازی موج دائمی و صاف کننده مو از یک ماده شیمیایی به نام تیوگلیکولات آمونیوم استفاده می کند. تا مو را از حالت طبیعی خود خارج کند.رنگ‌های مو از رنگ‌های دائمی یا نیمه دائمی برای رنگ دادن به موهای کدر یا موسی‌رنگ استفاده می‌کنند و از پراکسید هیدروژن برای سفید کردن موها به رنگ بلوند استفاده می‌شود.

عطرها تقریباً در تمام لوازم آرایشی و بهداشتی وجود دارند. سایر محصولات مرتبط با نظافت و بهداشت عبارتند از ضد تعریق، دهان شویه ها، مواد موبر، لاک ناخن ، قابض ها و کریستال های حمام.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *