کهربا در عطر چیست؟

کهربا در عطر چیست؟

کهربا در عطر چیست؟

 

کهربا ترکیبی از مواد تشکیل دهنده که این حس گرم و مبهم را به ما می دهد. ما به اشتراک می گذاریم که چرا آن را بسیار دوست داریم و سه ماده اصلی کهربا را در بر می گیرد.

کهربا چیست و از کجا می آید؟

وقتی صحبت از غریزه اولیه می شود، بوی کهربا چیزی آرامش بخش را در همه ما ایجاد می کند. آیا دوست دارید عطری بپوشید که حاوی “روح ببر” یا “اشک های خورشید” باشد؟ این یک بله از طرف ما است!

برخلاف تصور رایج، کهربا یک نت عطری “فانتزی” است. عنبر ترکیبی از موادی است که رایحه ای گرم، پودری و شیرین را توصیف می کند. این شامل مجموعه ای از مواد (طبیعی و مصنوعی) مانند وانیل، نعناع هندی، labdanum، استایراکس، بنزوئین و چند مورد دیگر است. از آن برای ایجاد رایحه های شرقی استفاده می شود که حسی غنی، تند و پودری را منتقل می کند.

برخلاف تصور رایج، کهربا یک نت عطری “فانتزی” است. این شامل مجموعه ای از مواد (طبیعی و مصنوعی) مانند وانیل، نعناع هندی، labdanum، استایراکس، بنزوئین و چند مورد دیگر است.

طبیعی توسط طبیعت

کهربای طبیعی واقعی میلیون ها سال طول می کشد تا شکل بگیرد. زمان زیادی است! این شیره از هیچ درخت قدیمی نیست، بلکه رزین درخت فسیل شده نرم و چسبنده است، شما چیزهایی را می بینید که حشرات در آن نگهداری می شوند! رنگ زرد، قرمز یا نارنجی آتشین خیره کننده ای دارد که شما را به مسحورکننده ترین شکل جذب می کند. رزین بوی بسیار کمی دارد مگر اینکه بسوزد و عطری شبیه کاج بدهد.

اصطلاح “کهربا” از “آمبر” عربی یا “آمبر” فرانسوی مربوط به عنبر، یک ماده مومی شکل موجود در روده نهنگ اسپرم گرفته شده است. ما دیگر به دلایل واضح از عنبر در عطرسازی استفاده نمی کنیم، اما از یک ماده مصنوعی بسیار خاص به نام آمبروکسان الهام گرفته است که کمی بعد در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

اگر به دنبال کهربای مقبول‌تر و طبیعی‌تر هستید، labdanum absolute یک رزین گیاهی است که حاوی نت‌های کهربایی است و بیشتر در عطرسازی استفاده می‌شود.

رزین بنزوئین یکی دیگر از موادی است که عطر کهربا را با نت های دودی خوش طعم بالزامیک بازسازی می کند.

مصنوعی توسط دانشمندان

ما خیلی می گوییم، اما مواد مصنوعی در اندام عطرساز ضروری است! آنها به رایحه ای که می تواند یک بعدی باشد تنوع می بخشد و خلاقیت بیشتری را در عطرسازی القا می کند.

آمبروکسان (همانطور که قبلاً اشاره کردیم) یک کهربای مصنوعی است که بسیار رایج و بسیار محبوب است. این یک مولکول شگفت انگیز است که همه آن را دوست دارند! در واقع، آنقدر خوب است که می توانید آن را به تنهایی بپوشید.

سه ترکیب عنبر برای ایجاد عطری غنی، گرم و شرقی

  • 1. آمبروکسان
    آمبروکسان یک عنصر با منشا طبیعی است. این به طور طبیعی در عصاره عنبر وجود دارد. پس از اینکه نهنگ عنبر را “رها” می کند، سال های زیادی را در دریای شور زیر آفتاب شناور می کند. تنها در این صورت سفت می شود و بوی شیرین معدنی آن ایجاد می شود. اکنون، چون ما از محصولات حیوانی در عطرسازی استفاده نمی کنیم، افراد بسیار باهوشی یک سوپراستار مصنوعی برای تکرار این عطر ساخته اند.

پودر کریستال آمبروکسان از “Sclareol”، مولکولی که به طور طبیعی از جوهر مریم گلی استخراج می شود، سنتز شده است. آمبروکسان یک مولکول جذاب است که دارای جنبه های چوبی گرم، چرمی و تند است. این عطر ماندگاری شیرین، خامه‌ای و مشک‌آلود از خود به جا می‌گذارد و به خاطر رایحه حیوانی و جذاب و در عین حال بسیار لطیفش به عنبر مدرن معروف است.

  • 2.  لابدانیوم – LABDANUM ABSOLUTE
    اصطلاح موی سگ را شنیده اید، اما موی بز چطور؟! سال ها پیش، لابدانیوم را از موی بز استخراج می کردند! البته ما دیگر این کار را انجام نمی دهیم، اما در عوض به گیاهی که بزها از آن خورده اند نگاه کنیم.

Labdanum صمغی است که از گیاه Cistus Ladaniferus تولید می شود که در کشورهای مدیترانه رشد می کند. قبل از اینکه بتوان آن را در عطر استفاده کرد، رزین جامد باید گرم شود تا قبل از استفاده در عطرها نرم و چسبنده شود. رایحه لبدانوم دارای رایحه ای سنگین تر، بالزامیک، کاراملیزه (اثر کمی سوخته)، شربتی با رایحه معطر ملایم است.

همتای اسانس آن که از همان درخت استخراج می شود، روغن سیستوس است، مایعی زرد رنگ با رایحه ای تازه تر و معطر تر از مطلق.

Labdanum absolute یک رزین قهوه ای چسبنده است که از درختچه های Cistus ladanifer و Cistus creticus یا Rockrose به دست می آید.

  • 3. بنزوئین
    بنزوئین (یا استایراکس بنزوئین) با رنگ‌هایی از وانیل، رزین گیاهی دیگری از پوست درختی به نام استایراکس است. به طور سنتی در بخور استفاده می شود، اما به عنوان یک عنصر پایه در عطرسازی محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

بنزوئین رزینوئید مورد استفاده در عطرسازی به صورت کریستال سنگی کوچک است که قبل از استفاده در فرمول باید حرارت داده شود و در یک حلال رقیق شود. بنزوئین بوی قوی و شیرینی دارد، شبیه وانیل با نت های بالزامیک تر، تند و حیوانی که تا حد کمی سوخته است.

این یک ماده عالی برای کاهش سرعت انتشار رایحه های دیگر است، به این معنی که واقعا به ماندگاری عطر شما کمک می کند! اگر ویسکی دوست دارید، ممکن است بنزوئین را دوست داشته باشید (نه برای نوشیدن، بلکه برای بو کردن!) به خاطر جنبه دودی آن.

بنزوئین رزینی است که در صورت آسیب دیدن عمدی پوست درخت از درخت خارج می شود.

 

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *