کراتین چیست؟

کراتین چیست؟

کراتین چیست؟

 

کراتین نوعی پروتئین است که مو، پوست و ناخن شما را می سازد. این ماده همچنین در اندام ها و غدد داخلی شما یافت می شود. creatine یک پروتئین محافظ است که نسبت به انواع دیگر سلول‌هایی که بدن شما تولید می‌کند، کمتر مستعد خراشیدگی یا پارگی است.

کراتین را می توان از پر، شاخ و پشم حیوانات مختلف به دست آورد و به عنوان یک ماده در لوازم آرایشی مو استفاده کرد. از آنجایی که creatine عناصر ساختاری موی شماست، برخی افراد بر این باورند که مکمل‌ها، محصولات و درمان‌های کراتین می‌توانند به تقویت مو و سالم‌تر جلوه دادن موهای شما کمک کنند.

مزایا و نتایج

افرادی که از کراتین روی موهای خود استفاده می کنند، گزارش می دهند که موهایشان صاف تر و در نتیجه مدیریت راحت تر است. بسته به اینکه موهای شما در ابتدا سالم هستند، ضخامت طبیعی موهای شما چقدر است و از چه نوع درمان کراتینه استفاده می کنید، تأثیرات بسیار متفاوت است. کراتین با صاف کردن سلول‌هایی که روی هم قرار می‌گیرند تا رشته‌های موی شما را تشکیل دهند، عمل می‌کند. لایه های سلولی که کوتیکول مو نامیده می شوند، از نظر تئوری کراتین را جذب می کنند و در نتیجه موهایی پر و براق به نظر می رسند. کراتین همچنین ادعا می‌کند که موهای مجعد را کمتر وز می‌کند ، حالت دادن را آسان‌تر و از نظر ظاهری صاف‌تر می‌کند.

روش ها و موارد استفاده
درمان کراتینه سالنی

گاهی اوقات درمان کراتینه برزیلی نامیده می شود، این روش زمان بر استفاده از کراتین شامل چندین مرحله است. ابتدا یک کرم حاوی فرمالدئید به موهای شما قبل از خشک شدن و صاف کردن آن در سالن استفاده می شود. پس از اعمال درمان، به شما دستور داده می شود که موهای خود را برای چند روز خشک نگه دارید. هنگامی که برای شستشوی مواد شیمیایی به سالن مراجعه می کنید، درمان دیگری برای “تنظیم” اثر صاف کننده اعمال می شود. این درمان ادعا می کند که به مدت 12 هفته ادامه دارد.

سرم ها، شامپوها و نرم کننده های کراتینه

سرم‌ها، شامپوها و نرم‌کننده‌های کراتینه نمی‌توانند مانند درمان کراتینه در سالن‌ها ادعا کنند. اما آن‌ها ادعا می‌کنند که موهایی را که در برابر آسیب مقاوم‌تر می‌کنند و موهایی که در اثر حرارت و رنگ مو خشک شده‌اند را ترمیم می‌کنند. برای شناسایی این محصولات، به دنبال عبارت “کراتین هیدرولیزات” در لیست مواد تشکیل دهنده باشید. محققین در سال 2013 منعقد شدمنبع مورد اعتماد که اجزای فعال creatine یک ماده امیدوارکننده برای افرادی است که خواهان موهای قوی‌تر هستند.

مکمل های کراتین

تقریباً در هر فروشگاه مواد غذایی بهداشتی می توانید مکمل های کراتین را برای فروش پیدا کنید. مکمل های کراتین به صورت پودر و کپسول عرضه می شوند. مکمل های کراتین بدون خطر نیستند. اگر بیش از حد از آنها استفاده شود، می تواند باعث ایجاد پروتئین بیش از حد در بدن شما شود.

آنچه تحقیقات در مورد کراتین و ریزش مو می گوید
چیز زیادی وجود ندارد که نشان دهد مکمل کراتین در واقع باعث ریزش مو می شود . در واقع، بسیاری از شواهد برای پیوند حکایتی است. این بدان معنی است که از شهادت یا تجربیات شخصی افراد می آید.

با این حال، یک کوچک مطالعه 2009منبع مورد اعتماد بازیکنان راگبی در سن کالج متوجه افزایش سطح هورمون مرتبط با ریزش مو پس از 3 هفته رژیم مکمل کراتین شدند. این هورمون دی هیدروتستوسترون (DHT) نام دارد.

سطح creatine و دی هیدروتستوسترون (DHT).
DHT هورمونی است که از هورمون دیگری که ممکن است با آن آشنا باشید مشتق شده است
تستوسترون . DHT همچنین قوی تر از تستوسترون است.

DHT چگونه با ریزش مو ارتباط دارد؟

فولیکول های مو چرخه زندگی خاص خود را دارند. مرحله رشد مو با مرحله استراحت دنبال می شود و پس از آن مو می ریزد.

DHT می تواند به گیرنده های هورمونی خاصی در فولیکول های مو متصل شود. این می‌تواند منجر به چرخه‌های کوتاه‌تر رشد مو و همچنین موهای نازک‌تر و کوتاه‌تر شود. از آنجایی که رشد مو کمتر است، موهای بیشتری نسبت به موهای جایگزین می ریزند.

علاوه بر این، برخی افراد استعداد ژنتیکی برای ریزش مو دارند. تغییرات در ژنی به نام AR می تواند منجر به افزایش فعالیت گیرنده های هورمونی موجود در فولیکول های مو شود.

همچنین، آنزیمی که تستوسترون را به DHT تبدیل می کند ممکن است باشد فعال ترمنبع مورد اعتماد در افراد مبتلا به ریزش مو

کراتین چه ارتباطی با ریزش مو دارد؟

مطالعه سال 2009 روی بازیکنان راگبی از یک رژیم مکمل کراتین شامل 7 روز بارگیری کراتین استفاده کرد که در طی آن سطح بالاتری از مکمل داده شد. به دنبال آن یک دوره نگهداری از سطوح پایین تر کراتین دنبال شد.

محققان دریافتند که سطح DHT افزایش یافته است بیش از 50 درصدمنبع مورد اعتماد در طول دوره بارگیری و ماند 40 درصدمنبع مورد اعتماد بیش از سطح پایه در طول دوره نگهداری سطح تستوسترون تغییر نکرد.

در اینجا ذکر این نکته مهم است که محققان ریزش مو را در شرکت کنندگان در مطالعه ارزیابی نکردند. بنابراین، ما فقط می توانیم تأثیر آن بر سطح هورمون را در اینجا مشاهده کنیم.

افزایش سطح DHT مشاهده شد. از آنجایی که سطح DHT در ریزش مو نقش دارد، این افزایش می تواند شما را در معرض خطر قرار دهد، به خصوص اگر از نظر ژنتیکی مستعد ریزش مو باشید.

به طور کلی، تحقیقات بیشتری در مورد تأثیر creatine بر سطوح DHT مورد نیاز است. همچنین باید تحقیقات بیشتری برای ارزیابی اینکه آیا افزایش DHT به دلیل مصرف مکمل کراتین برای افزایش ریزش مو کافی است یا خیر، انجام شود.

کراتین چیست و چگونه عمل می کند؟

کراتین منبع انرژی برای سلول های شماست. این به طور طبیعی توسط کبد، پانکراس و کلیه شما تولید می شود. شما همچنین می توانید کراتین را از طریق رژیم غذایی خود با مصرف گوشت قرمز و ماهی دریافت کنید.

کراتین در ماهیچه های اسکلتی شما به صورت فسفوکراتین ذخیره می شود. این می تواند بعداً در طول فعالیت بدنی تجزیه شود تا به عنوان انرژی برای انقباضات عضلانی استفاده شود.

هنگامی که مکمل های کراتین را مصرف می کنید ، کراتین بیشتری در ماهیچه های شما در دسترس می شود. با توجه به این افزایش سطح کراتین، عضلات شما ممکن است قادر به تولید انرژی بیشتری باشند.

به همین دلیل، برخی از افراد برای افزایش توده عضلانی و بهبود عملکرد ورزشی کراتین مصرف می کنند . مکمل‌های کراتین را می‌توان در اشکال مختلفی از جمله پودر، مایع و قرص یافت

عوارض جانبی و ایمنی

اگر می خواهید از creatine استفاده کنید، برخی از عوارض جانبی بالقوه و نگرانی های ایمنی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. در ادامه این موضوعات را با جزئیات بیشتری بررسی خواهیم کرد.

احتباس آب

کراتین می تواند باعث احتباس آب شود که ممکن است به افزایش موقت وزن نیز منجر شود . نگرانی هایی مطرح شده است که احتباس آب ممکن است منجر به خطر مواردی مانند کم آبی و گرفتگی عضلات شود. با این حال، تحقیقات این نگرانی ها را تایید نکرده است.

آ مطالعه 2003منبع مورد اعتماد بازیکنان فوتبال دانشگاه دریافتند که کراتین منجر به افزایش سطح گرفتگی یا آسیب نمی شود. علاوه بر این، الف بررسی 2009منبع مورد اعتماد هیچ مدرکی مبنی بر اینکه استفاده از کراتین بر تعادل مایعات یا تحمل گرما تأثیر منفی می گذارد، پیدا نکرد.

نگرانی های کلیوی

همچنین نگرانی هایی وجود دارد که کراتین می تواند به کلیه ها آسیب برساند. آ بررسی 2018منبع مورد اعتماد دریافتند که کراتین هیچ اثر منفی بر عملکرد کلیه در افراد سالم ندارد.

با این حال، اگر مشکلات کلیوی دارید، ممکن است بخواهید از مصرف مکمل‌های کراتین خودداری کنید.

ایمن برای بزرگسالان

در مقایسه با سایر مکمل ها، creatine به طور گسترده در رابطه با فواید ارگوژنیک مورد مطالعه قرار گرفته است. طبق گفته انجمن بین المللی تغذیه ورزشی، زمانی که کراتین در دوزهای مناسب مصرف شود ، استفاده از کراتین بی خطر است.

علاوه بر این، در یک بیانیه موقعیت 2017منبع مورد اعتماد انجمن بین‌المللی تغذیه ورزشی می‌گوید که استفاده از کراتین در دستورالعمل‌های مناسب، ایمن، مؤثر و اخلاقی است.

مطالعات کمی برای ارزیابی اثرات استفاده طولانی مدت کراتین وجود دارد. با این حال، برخی از مطالعات  در مورد سلامتی  ورزشکارانی که استفاده طولانی مدت از این محصول داشته اند  نشان داده است که  هیچ گونه عوارض جانبی برای سلامتی ندارد.

برای نوجوانان احتیاط کنید

نوجوانان باید هنگام مصرف مکمل کراتین احتیاط کنند. این به این دلیل است که مطالعات در مورد ایمنی مکمل کراتین در نوجوانان به صورت محدود است .

با این حال، بیشتر نوجوانان مقداری creatine را به عنوان بخشی از رژیم غذایی روزانه خود مصرف می کنند.

اگر می خواهید استفاده از creatine را به عنوان مکمل شروع کنید اما سوال یا نگرانی دارید، ابتدا باید با پزشک خود صحبت کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

 مکمل creatine به طور مستقیم منجر به ریزش مو نمی شود. اما اگر ریزش مو دارید، باید با پزشک خود وقت ملاقات بگذارید.

علاوه بر این، اگر هنگام  یا شستن، دچار ریزش ناگهانی  یا ریزش موی زیادی شدید، باید به پزشک مراجعه کنید.

بسیاری از علل ریزش مو قابل درمان هستند . پزشک شما از نزدیک با شما همکاری خواهد کرد تا علت ریزش مو را تشخیص دهد و درمان مناسب برای شما را توصیه کند.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *